foto2dr Donat Zamiara (przewodniczący)

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

Donat Zamiara jest muzykiem urodzonym w Gnieźnie. Swoją przygodę z kontrabasem rozpoczął w wieku piętnastu lat, jak uczeń Państwowego Liceum Muzycznego im. M. Karłowicza w Poznaniu, w klasie kontrabasu mgr Przemysława Rotengrubera. Pod jego okiem zdobył swoje pierwsze laury konkursowe (Elbląg 1997). Następnie studiował w klasie kontrabasu Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, pod opieką prof. Piotra Czerwińskiego. Studia te ukończył w 2003 roku zyskując dyplom z wyróżnieniem. 

Pracuje jako solista i kierownik grupy kontrabasów Orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu, uczy gry na kontrabasie w ZPSM w Gnieźnie oraz ZSM w Poznaniu. Jest też wykładowcą na UMFC w Warszawie i AM w Poznaniu. Jego działalność pedagogiczna oraz popularyzatorska objawia się również w formie organizowania oraz prowadzenia kursów kontrabasowych. Szczególnie widać to  w cyklicznym organizowaniu  Kontrabasowego Dnia Dziecka. Impreza ta rokrocznie przyciąga wielu adeptów i pedagogów kontrabasu.

W 2007 zostaje laureatem III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. A. B. Ciechańskiego, a cztery lata później otrzymuje IV nagrodę na IV Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym im. S. Kusewickiego. Cały czas pogłębia swoją wiedzę i umiejętności pod okiem koncertmistrza wiolonczel poznańskiej Opery, Arkadiusza Broniewskiego. Uczy się także kunsztu pedagogicznego od tak uznanych nauczycieli jak Adam Kotula, Grzegorz Skórka czy Jacek Kicman. 

Działalność koncertowa obejmuje zarówno koncerty solowe, z towarzyszeniem fortepianu, jak i orkiestry. W tym ostatnim przypadku Donat miał przyjemność i zaszczyt występować kilkukrotnie z Orkiestrą Teatru Wielkiego w Poznaniu, m. in. pod dyrekcją Maestro Gabriela Chmury, a także z Orkiestrą Kameralną i Symfoniczną AM w Poznaniu. Wraz z poznańskim kompozytorem, Dominikiem Pukiem, udało się Donatowi doprowadzić, w 2019 roku, do prawykonania z orkiestrą Koncertu na kontrabas i orkiestrę op.12 T. Z. Kasserna, utworu pierwotnie dedykowanemu Adamowi Bronisławowi Ciechańskiemu.

W 2023 roku ukazała się pierwsza solowa płyta kontrabasisty, zatytułowana 3 pieces from the Last Century for the Double Bass Solo. Jest ona podsumowaniem dotychczasowej, niemal trzydziestoletniej jego przygody z kontrabasem.

 

foto2

dr Klaudia Baca

Uczelnia Muzyczna F. A. Bonporti w Trento, Conservatorio di Musica E. R. Duni w Materze

Ukończyła z wyróżnieniem Akademie Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dr hab. Jana Kotuli a także zostając stypendystką rządu Szwajcarii ukończyła studia solistyczne w Conservatorio della Svizzera Italiana w klasie prof. Enrico Fagone.

W roku 2021 na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach otrzymała tytuł doktora sztuki. Jako solistka koncertowała zarówno z zagranicznymi jak i polskimi orkiestrami, m. in. Orchestra della Svizzera Italiana, United Soloists, Filharmonią Śląska, Filharmonią Zabrzańską, Filharmonią Podkarpacką, wykonując koncerty na kontrabas i orkiestrę G. Bottesiniego, S. Koussevitzkyego, F. Proto czy premierę młodego kompozytora L. Nevari „Fiori di Kadupu”.

Zarówno w roli solistki jak i kameralistki, występowała na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, grając w tak prestiżowych salach jak: Musikvereien w Wiedniu, Queen Elisabeth Concert Hall w Genovie, Opernhous w Zurichu, Royal Albert Hall w Londynie.

Jest laureatką ponad 20 Międzynarodowych jak i Ogólnopolskich konkursów muzycznych: m.in. VIII International Music Competition Linu Dipatti w Rzymie, Rahnmusik Preis w Zurichu, Międzynarodowego Konkursu Kontrabasowego im. F. Simandla w Blatnej, XI Premio Enrica Cremonesi per Giovanni Talenti” w Mediolanie, Międzynarodowego Konkursu Kontrabasowego C.D.von Dittersdorf w Banskiej Bystrzycy, V Polskich Spotkań Kontrabasowych w Mielcu, III Ogólnopolskiego Konkursu Akademickiego dla wiolonczel i kontrabasów w Łodzi, czy Międzynarodowego Konkurs Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.

Zarówno w roli kameralistki jak i muzyka orkiestrowego współpracowała z tak wspaniałymi artystami jak: Martha Argerich, Sol Gabetta, Renaud Capucon, Mischa Maisky, Sergiej Krylov, Charles Dutoit, Pablo Jarvi czy Riccardo Mutti.

W 2019 r., objęła stanowisko profesora klasy kontrabasu na włoskiej Uczelni Muzycznej F.A.Bonporti w Trento a od 2020r. prowadzi klasę kontrabasu w Conservatorio di Musica E.R.Duni w Materze, gdzie jej studenci już są laureatami Międynarodowych Konkursów Muzycznych. Jako kameralistka współpracuje w duecie z pianistą Leonardo Nevari, tworząc Duo Baca-Nevari, wykonując wiele transkrypcji muzycznych pochodzących z okresu romantyzmu oraz wiele kompozycji należących do dzieł muzyki współczesnej, w skład której również wchodzą jej własne kompozycje na kontrabas.

Klaudia prowadzi również działalność orkiestrową, współpracuje z licznymi orkiestrami m. in. Luzern Sinfonieorchester, Zucher Kammerphilharmonia, Orchestra della Svizzera Italiana, ensemble „900”, United Soloists czy Filharmonią Częstochowską.

 

foto2

mgr Łukasz Bebłot

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie kontrabasu Stefana Nowaka. Swoje umiejętności doskonalił podczas studiów podyplomowych w Hochschule der Kunste w Berlinie u prof. Michaela Wolfa oraz w Academie de Musique du XX - eme siecle w Paryżu (Pierre Boulez).

W latach 1996 – 1999 był solistą – kontrabasistą w Śląskiej Orkiestrze Kameralnej w Katowicach.

Od roku 1999 jest kontrabasistą w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, z którą występował w najważniejszych salach koncertowych w kraju i  na świecie a także współpracował z wybitnymi dyrygentami i solistami z Polski i zagranicy.

Od 1996 jest także solistą – kontrabasistą Orkiestry Muzyki Nowej – zespołu  specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej, znanym i cenionym w Polsce i poza jej granicami. Wraz z OMN dokonywał prawykonań wielu współczesnych kompozycji, brał udział w festiwalach muzyki nowej w Polsce i Europie oraz współpracował z wieloma kompozytorami. Pracując tak w NOSPR, jak i w OMN, realizuje z tymi zespołami liczne i nagradzane nagrania dla znaczących firm fonograficznych (Naxos, EMI, DUX czy Deutsche Grammophon).

Orkiestrą Muzyki Nowej dokonał prawykonania napisanego przez Sławomira Wojciechowskiego koncertu na kontrabas i orkiestrę „uno on off” a także  podczas Światowych Dni Muzyki ISCM we Wrocławiu powierzono mu (wraz z Janem Kotulą) prawykonanie "Contrabas Duo" Dymitra Timofiejeva.

Od 2003 roku jest nauczycielem kontrabasu w ZPSM im. W. Kilara w Katowicach. Jego uczniowie regularnie zdobywają czołowe miejsca w konkursach i przesłuchaniach w Polsce oraz są stypendystami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Za te osiągnięcia Łukasz Bebłot otrzymywał nagrody Dyrektora CEA za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce.

W roku 2008 został współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Kontrabasowego im. W. Gadzińskiego w Katowicach, którą to funkcję pełni do dziś.

Prowadzi również lekcje dla uczestników Akademii NOSPR.